Langland Road, Netherfield, Milton Keynes, MK6 4HA

01908 670 712

office@langlandschool.org.uk

Langland Community School

Senior Leadership Team:

Miss Donna Christy - Headteacher / Designated Safeguarding Lead

Miss Jenna Austin - Deputy Headteacher /Designated Safeguarding Lead

Mr Simon Wiermiej - Assistant Headteacher/Key Stage 2 Leader/Year 3 Teacher

Mrs Kirsty Outtram - Assistant Headteacher/Early Years and Key Stage 1 Leader

Mrs Rebecca Eames - Lead Practitioner

Mrs Laura Clark - Lead Practitioner 

Ms Jennifer Wright - Inclusion Manager

 

Ms Beverly Carlin - SEN Manager and Safeguarding Officer / Designated Safeguarding Lead

 

Early Years:

Mrs Elizabeth Dalley - Legendary Leaf Class Teacher

Mrs Lisa Collins - Nursery Nurse

Miss Nikola Rees - Nursery Nurse

Mrs Rekha Patel - Nursery Nurse

 

Year One:

Mrs Gita Sohi - Amazing Ash Class Teacher

Miss Jessica O'Flynn - Amazing Ash Class Teacher

Mrs Lucy Gregory - Excellent Elm Class Teacher (Year 1/2)

Mrs Kirsty Outtram - Excellent Elm Class Teacher (Year 1/2)

Miss Karis Lake  - Nursery Nurse

Mrs Holly Moore - HLTA

 

Year Two:

Mrs Laura Wetherall - Fantastic Fir Class Teacher

Mrs Kim Dachtler - Learning Support Assistant

 

Year Three:

Ms Sharon Wisdom  - Awesome Apple Class Teacher

Mrs Abigail Gray - Wondrous Willow Class Teacher

Mr Simon Wieremiej - Wondrous Willow Class Teacher

Mrs Kirstie Morris - Learning Support Assistant

Mrs Tracy Attrill - Learning Support Assistant

Mrs Louise Varnham - Learning Support Assistant

 

Year Four:

Miss Sarah Aleem - Champion Chestnut Class Teacher

Mrs Laura Clark - Powerful Pine Class Teacher

Mrs Kelly White - Learning Support Assistant

 

Year Five:

Mrs Rosemary Koomson - Successful Cedar Class Teacher

Ms Carrina Callum - Remarkable Rowan Class Teacher

Miss Demeter Reid - Learning Support Assistant

 

Year Six:

Miss Rolaine Manne - Outstanding Oak Class Teacher

Mr Richard Knowles - Super Sycamore Class Teacher

Mrs Yvonne Lyman- Learning Support Assistant

Mrs Amanda Nicholas - Learning Support Assistant

 

Governors:

Mr Dave Moulson - Chair of Governors

Mr Terry Collett - Vice Chair of Governors

Mrs Susan Marshall

Dr Sharon Ding

Mr Brian Rabe

Mr Mark Blake 

 

Committees:

Finance, Personnel and Premises Committee (Chair: Brian Rabe)

Curriculum and Standards Committee (Chair: Terry Collett)

 

Please click the below link for the Governing Body structure and responsibilities:

Governors Schedule of Delegations 2017-18

Governing Body and attendance record 2018 2019

Governing Body and attendance record 2017/2018

Governance roles in other schools & Pecuniary Interests 2017/2018

 

 

 

 

 

Additional Staff:

Mr Steve Oliver - Senior Learning Mentor

Miss Jacquie MacIntyre - Learning Mentor

Mrs Elaine Duke - Learning Mentor

Miss Charlotte Jones - Sports Coordinator / Extended Services

Miss Alicia Martinez - Sports Coordinator / Extended Services

Mrs Jayshree Odedra - Language Assistant

 

Office and Premises:

Mrs Val Powell - School Business Manager

Mr Rahul Patel - Finance Officer

Miss Danielle Pillatt - Business Support

Mr Daniel Welford - Site Manager 

 

Midday Supervisors:

Miss Sophie Crawford

Miss Emily HIll

Miss Kimberley HIll

Mrs Jeanette Adderley

Mrs Julie Fisher

Miss Donna Passmore